data

Nasza opinia do KROPiK – konsultacje publiczne

Na początku października rozpoczęły się konsultacje publiczne w sprawie projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (UD 128) przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, część członkiń naszego Stowarzyszenia jest również współtwórczyniami kampanii społecznej „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość”, która od czerwca 2023 roku walczy o poparcie dla postulatu wprowadzenia powszechnego obowiązku czipowania psów oraz kotów. Wspólnie pracowałyśmy również nad społecznym projektem ustawy, który został załączony do opinii o KROPiK przekazanej Ministerstwu.

W naszej opinii wprowadzenie obowiązku trwałego znakowania i rejestracji psów i kotów jest niezbędne ze względu na liczne problemy, z którymi borykają się zarówno opiekunowie zwierząt, lekarze weterynarii, organy samorządu terytorialnego, organy ścigania, jak również sądy. Konieczność ta uwidacznia się na tle rosnącej populacji zwierząt bezdomnych, problemów w zakresie ujawniania sprawców przestępstw znęcania się nad zwierzętami, a także niedostatecznego poziomu ochrony zapewnianej zwierzętom domowym przed porzuceniem przez opiekuna. Ponadto należy zwrócić uwagę na problem rosnącej liczby pseudo-hodowli, w których pomimo istniejących zakazów poza kontrolą rozmnażane i zbywane są psy i koty. Wprowadzenie powszechnego obowiązku znakowania psów oraz kotów w znacznym zakresie zminimalizuje ww. problemy, a tym samym przyczyni się do realizacji wynikającego z art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt obowiązku zapewnienia zwierzętom poszanowania, opieki i ochrony, w szczególności przed porzuceniem oraz bezdomnością. Oznakowanie wpłynie również na szybki powrót zwierzęcia do domu w przypadku zaginięcia, co zmniejsza ryzyko narażenia go na utratę życia bądź zdrowia oraz związany z tym stres. Oznakowanie oraz rejestrowanie zwierząt pozwoli również na redukcję obciążenia finansowego gmin w zakresie realizacji przez nie obowiązków wynikających z programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt. Prowadzenie rejestru zwierząt domowych umożliwi także prowadzenie statystyk i badań związanych ze wszystkimi przytoczonymi powyżej zagadnieniami.

Projekt ustawy o KROPiK w wersji przekazanej do zaopiniowania – chociaż podejmuje istotną społecznie problematykę i wyznacza właściwy kierunek zmian legislacyjnych – wymaga w naszej ocenie wielu uzupełnień, w tym wprowadzenia rozwiązań skierowanych na rzeczywistą poprawę dobrostanu zwierząt, w szczególności ukierunkowanych na ograniczenie zjawiska rosnącej populacji zwierząt bezdomnych. Zaproponowane przez Ministerstwo zmiany wydają nam się przy tym niewystarczające, co zostało szeroko uargumentowane w przygotowanej przez nas opinii.

Opinię sporządziły członkinie naszego Stowarzyszenia: mgr Maria Januszczyk, adw. Ewa Koper, dr Agnieszka Gruszczyńska, mgr Magdalena Krupa-Polak, r. pr. Karolina Buszczak, dr Julia Berg-Bajraszewska, mgr Marzena Łabędzka, r. pr. Emilia Kudasik-Gil oraz mgr Milena Zawistowska.

Z pełną treścią naszej opinii zapoznacie się poniżej – możecie ją również pobrać. Dalszą ścieżkę projektu możecie śledzić TUTAJ.

Scroll to Top