data

Apel w sprawie malowania czaszek zwierząt przez dzieci w przedszkolu

Wystosowaliśmy do Rzeczniczki Praw Dziecka oraz do Ministry Edukacji Narodowej apel w sprawie relacji zdjęciowej umieszczonej na mediach społecznościowych Polskiego Związku Łowieckiego Zarząd Okręgowy w Ciechanowie z zajęć prowadzonych przez myśliwych w przedszkolu, podczas których dzieci malowały czaszki zabitych przez myśliwych zwierząt.

W naszym apelu zawarliśmy propozycję wystosowania wniosku legislacyjnego w zakresie wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie zwierząt lub w Prawie łowieckim, których wprowadzenie uniemożliwiłoby uczestnictwo dzieci w tak demoralizujących praktykach, w szczególności na terenie szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych.

W dniu 1 kwietnia 2018 roku do obiegu prawnego wprowadzony został zakaz wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia (art. 42aa pkt 15 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1082). Od tego czasu myśliwi nieustannie wyszukują inne sposoby na propagowanie swojej działalności wśród dzieci i młodzieży wskazując przy tym, że jest to konieczne ze względu na wyniki badania opinii publicznej, według której osobom w przedziale wiekowym 20-30 lat łowiectwo najczęściej kojarzy się z niepotrzebnym zabijaniem zwierząt. Już w 2016 roku ówczesna Rzeczniczka Prasowa PZŁ podkreślała, że „z tego wynika dla nas ważny wniosek: konieczna jest edukacja, na najniższym poziomie nauczania. Jeśli nie podejmiemy tych działań, to w przyszłości będziemy mieć jeszcze więcej przeciwników”. Powyższa wypowiedź – w naszej ocenie – wskazuje, że priorytetem PZŁ nie jest przy tym rzetelna edukacja, a jedynie zdobywanie przychylności opinii publicznej poprzez przekazywanie dzieciom i młodzieży wyselekcjonowanych pod kątem opinii publicznej treści. Wizyty przedstawicielek i przedstawicieli PZŁ w przedszkolach i szkołach odbywające się w całej Polsce pod pozorem edukacji przyrodniczej są tego nagminnym przejawem.

Warto w kontekście tej sprawy zwrócić również uwagę na to, że ustawa chociaż Prawo Łowieckie przewiduje konieczność złożenia egzaminu ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody (art. 21 ust. 1) przez myśliwych, to nie jest to jednak w żadnym przypadku równoznaczne z posiadaniem wykształcenia przyrodniczego ani przygotowaniem do edukowania w tym obszarze dzieci i młodzieży.

Zapraszamy Was do zapoznania się z naszym apelem poniżej.

ochrona zwierząt l apel l ochrona dzieci l prawo zwierząt l ochrona humanitarna l myśliwi

Scroll to Top