data publikacji

Nasza opinia do rozporządzenia MRiRW w sprawie minimalnych wymagań jakie musi spełniać ośrodek utrzymujący zwierzęta wykorzystywane do celów naukowych

Trwają konsultacje publiczne dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań, jakie musi spełniać ośrodek, oraz minimalnych wymagań w zakresie opieki nad zwierzętami utrzymywanymi w ośrodku (poz. nr 196 Wykazu prac legislacyjnych).

Projektowane rozporządzenie wprowadza kilka istotnych zmian, których celem jest dostosowanie przepisów krajowych do zmian określonych w dyrektywie delegowanej Komisji (UE) 2024/1262 z dnia 13 marca 2024 r. zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/63/UE w odniesieniu do wymogów dotyczących ośrodków oraz opieki nad zwierzętami i trzymania ich, jak również w odniesieniu do metod uśmiercania zwierząt. Poza materie przewidzianą do introdukowania do systemu krajowego w ramach dyrektywy delegowanej, z inicjatywy polskiego prawodawcy zaproponowano wprowadzenie obowiązku opracowania instrukcji postępowania na wypadek sytuacji awaryjnych, w szczególności pożaru, klęsk żywiołowych, a także sytuacji kryzysowych i nadzwyczajnych oraz doprecyzowanie zakresu wartości wilgotności względnej w pomieszczeniach, w których utrzymywane są zwierzęta.

Proponowane zmiany dotyczą w szczególności rozszerzenia katalogu dokumentacji opracowywanej przez ośrodek (nałożenie obowiązku opracowania planu awaryjnego oraz instrukcji postępowania na wypadek sytuacji nadzwyczajnych), wzmocnienia ochrony utrzymywanych w ośrodkach zwierząt przez nadmiernym hałasem i wibracjami, określenia poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta, a także doprecyzowania niektórych wymogów w zakresie utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt.

Obowiązek wdrożenia postanowień dyrektywy delegowanej do polskiego porządku prawnego wynika z członkostwa Polski w Unii Europejskiej a ich celem jest poprawa dobrostanu zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. W związku z tym podjęcie przez polskiego ustawodawcę kroków na rzecz implementacji dyrektywy delegowanej zasługuje na uznanie jako zarówno konieczne, jak i pozytywne. Za słuszną należy także uznać inicjatywę wprowadzenia dodatkowych przepisów (nieprzewidzianych w dyrektywie delegowanej) mających przełożyć się na zwiększenie dobrostanu zwierząt oraz ujednolicenie praktyki ośrodków i organów nadzoru.

Niemniej jednak – jak wskazuje Magdalena Krupa-Polak, członkini naszego Stowarzyszenia, która opracowała opinię – niektóre projektowane przepisy wymagają doprecyzowania.

Z pełną treścią naszej opinii zapoznacie się poniżej – możecie ją również pobrać.

Przewijanie do góry

Wesprzyj nas w walce o prawa zwierząt

Jeśli chcesz być częścią społeczności, która ma realny wpływ na poprawę losu zwierząt, wesprzyj nas pomocą finansową. Każda darowizna zostanie przeznaczona na działanie ukierunkowane na wzmocnienie prawnej ochrony zwierząt.

Wpłat można dokonać na rachunek bankowy Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt z siedzibą w Warszawie prowadzony przez NestBank o nr: 26 2530 0008 2090 1089 5379 0001

Możesz nas również wesprzeć za pośrednictwem Patronite

Tylko razem jesteśmy w stanie zbudować lepszą przyszłość dla zwierząt.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!