Poznaj bliżej członkinie i członków Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt.
Dołącz do nas i wspólnie budujmy społeczeństwo, w którym każda istota może cieszyć się godnym życiem i bezpieczeństwem, bez obawy przed krzywdą ze strony człowieka.
Prezes
Zarządu
Zobacz więcej
Wiceprezeska
Zarządu
Zobacz więcej
Członkini
Zarządu
Zobacz więcej
Skarbniczka
Zobacz więcej
Członkini Komisji Rewizyjnej
Zobacz więcej
Członkini Komisji Rewizyjnej
Zobacz więcej
Członkini Komisji Rewizyjnej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Profesor doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie, emerytowany profesor zwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Radca prawny, adwokat. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie w przygotowywaniu projektów ustaw i prowadzeniu spraw z zakresu prawa administracyjnego oraz konstytucyjnego. Autor (lub współautor) ponad 30 książek z zakresu prawa publicznego oraz jego podstaw teoretycznych i historycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prawa publicznego i jego styku z prawem cywilnym. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności publicznej, umacnianiu praworządności oraz wkład w unowocześnianie administracji i rozwój samorządu w Polsce, jak również Odznaką Honorową za zasługi dla samorządu terytorialnego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu prawoznawstwa, teorii i filozofii prawa oraz etyki prawniczej.
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauk prawnych. Absolwentka interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa Zwierząt” na SWPS w Warszawie. Autorka publikacji naukowych oraz prelegentka na wielu konferencjach naukowych poświęconych problematyce prawnej ochrony zwierząt. Współautorka ebooka „Jak napisać program opieki nad zwierzętami bezdomnymi?”. Udziela nieodpłatnej pomocy prawnej organizacjom pro-zwierzęcym działającym na terenie województwa podkarpackiego. Specjalizuje się m.in. w opiniowaniu gminnych programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt oraz prawnych aspektach wykorzystywania zwierząt w działalności rozrywkowej. Współautorka kampanii społecznej „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” oraz projektu ustawy wprowadzającej powszechny obowiązek znakowania (czipowania) psów i kotów oraz ich rejestracji w centralnej, bazie danych.
Adwokat Izby Bielskiej. Prowadzi własną kancelarię adwokacką, świadcząc pomoc prawną w sprawach karnych i rodzinnych, głównie w województwie śląskim oraz małopolskim. W zakresie prawnej ochrony zwierząt specjalizuje się w sprawach karnych. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunkach: prawo karne skarbowe i gospodarcze oraz prawo dowodowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także interdyscyplinarnych studiów podyplomowych na kierunku: prawa zwierząt na SWPS w Warszawie. Współautorka kampanii społecznej „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” oraz projektu ustawy wprowadzającej powszechny obowiązek znakowania (czipowania) psów i kotów oraz ich rejestracji w centralnej, bazie danych. Przewodnicząca Sekcji Prawnej Ochrony Zwierząt w Izbie Adwokackiej w Bielsku- Białej.
Na co dzień zajmuje się prawną obsługą przedsiębiorstw. Jednak swoją wiedzę i czas postanowiła poświęcić również tym istotom, które same nie mogą poprosić o pomoc. Posiada dwa koty i działa jako dom tymczasowy dla kolejnych. Swoją pomoc skupia szczególnie w obszarze zwierząt domowych, w tym kotów wolno żyjących. Reprezentuje organizacje w postępowaniach sądowych, w których mówią głosem zwierząt. W sprawach dotyczących dobrostanu zwierząt doradza przedstawicielom policji, straży gminnych i miejskich, współpracuje z weterynarzami. W swoich działaniach kieruje się słowami pewnego znanego lisa „stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.”
Doktor nauk prawnych, prawniczka, adiunktka w Katedrze Prawa Karnego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, koordynatorka w Klinice Prawa w sekcji prawa karnego przeciwdziałania dyskryminacji, a także prowadząca ćwiczenia z prawa karnego materialnego na WPiA UW. Absolwentka interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na SWPS w Warszawie. Autorka lub współautorka publikacji naukowych z zakresu prawa karnego oraz praw kobiet. Pracuje w dwóch warszawskich kancelariach prawnych zajmujących się sprawami z zakresu prawa rodzinnego oraz prawa konsumenckiego. Od lat związana z organizacjami działającymi na rzecz zwierząt, których celem jest skuteczne zapobieganie przestępstwom popełnianym przeciwko zwierzętom. Współautorka projektu ustawy wprowadzającej powszechny obowiązek znakowania (czipowania) psów i kotów oraz ich rejestracji w centralnej, bazie danych.
Prawniczka, aplikantka radcowska przy OIRP w Krakowie. W 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie których nagrodzona została m.in. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów za znaczące osiągnięcia. Absolwentka interdyscyplinarnych studiów podyplomowych “Prawa zwierząt” na SWPS w Warszawie oraz Szkoły Prawa Hiszpańskiego. W ramach programu Erasmus+ studiowała na Universidad Pablo de Olavide. Na co dzień świadczy pomoc prawną organizacjom ekologicznym i prozwierzęcym oraz osobom zaangażowanym w ochronę zwierząt, przyrody i środowiska. Jej obszarem zainteresowania jest przede wszystkim prawo administracyjne, jak również hiszpańskie prawo ochrony zwierząt. Autorka bloga www.ilawanimals.com, a także licznych wystąpień konferencyjnych i artykułów naukowych z zakresu prawa zwierząt. Współautorka ebooka „Jak napisać program opieki nad zwierzętami bezdomnymi?”. Posługuje się językiem angielskim oraz hiszpańskim. Współautorka kampanii społecznej „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” oraz projektu ustawy wprowadzającej powszechny obowiązek znakowania (czipowania) psów i kotów oraz ich rejestracji w centralnej, bazie danych.
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz studiów podyplomowych „Prawa Zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Aktualnie studentka Wydziału Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego. Edukatorka pisząca o prawach zwierząt i zagadnieniach związanych z opieką nad psami na blogu trenertwojegopsa.pl oraz swoich kanałach społecznościowych (Instagram: @milenazawistowska_aussie). Współautorka kampanii społecznej PiESEL, mającej na celu wprowadzenie obowiązkowego znakowania i rejestracji psów i kotów. Jako trenerka psów i behawiorystka pomaga opiekunom zwierząt lepiej zrozumieć ich potrzeby oraz budować więź opartą na zaufaniu. Prywatnie opiekunka 2 psów, rezolutnego owczarka australijskiego Kody oraz Nero seniora rasy border collie.
Doktor nauk prawnych, ekonomista, socjolog, elektroenergetyk; wspomagająco: psychologia sądowa operacyjno-śledcza, słuchacz między innymi UMK, UJ, UHS, UW; socjologia prawa i krytyka polityczna, prawo dowodowe, kryminalistyka i medycyna sądowa, etyka i filozofia dla nauczycieli; seminarzysta Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie: wykładowca nieetatowy, prowadzi kancelarię prawną i podatkową. Interesuje się badaniami z dziedziny ekonomii, socjologii, filozofii, psychologii i prawa, w szczególności prawa karnego, rodzinnego, skarbowego, podatkowego i cywilnego pod kątem szeroko pojmowanej świadomości prawnej, socjologii prawa. Członek organizacji zawodowych i pozarządowych. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Na potrzeby habilitacji prowadzi badania w przedmiocie świadomości prawnej Polaków w XXI wieku.
Radczyni prawna zrzeszona w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa Zwierząt” na SWPS w Warszawie. Na co dzień zajmuje się prawem cywilnym i gospodarczym. Opiekunka dwóch kochanych kundelków ze schroniska.
Prawnik. Z wykształcenia mgr filologii angielskiej oraz mgr prawa. Pracę magisterską na kierunku Filologia angielska pisała z ochrony praw człowieka, pracę magisterską na kierunku Prawo z ochrony prawnej zwierząt. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Prawo ochrony środowiska (Uniwersytet Wrocławski) oraz Prawo angielskie – Diploma in English Law & Legal Skills (British Law Centre/UAM/University of Cambridge). Członkini stowarzyszenia: Nasz Las Tulecki (od 2022 r.), Koalicja ZaZieleń (od 2023 r.). Jako członkini stowarzyszenia należy do Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska działającego przy Radzie Miasta Poznania. Działa w Zielonych, współprzewodnicząca koła poznańskiego Zielonych, współprzewodnicząca Rady Programowej ds. Prawnej Ochrony Zwierząt, w latach 2022-2023 członkini Krajowego Sądu Koleżeńskiego, od stycznia 2024 w Radzie Krajowej Zielonych. Angażuje się w tzw. ruchy leśnie zjednoczone wokół fundacji Lasy i Obywatele. Prelegentka na konferencjach naukowych o tematyce dot. ochrony prawnej zwierząt oraz praw zwierząt. Specjalizuje się w problematyce ochrony zwierząt wolno-żyjących, przyrody, środowiska oraz prawie łowieckim.
Adwokat Izby Warszawskiej. Prowadzi własną kancelarię adwokacką, świadcząc pomoc prawną w sprawach gospodarczych, korporacyjnych, cywilnych i z zakresu prawa pracy, głównie na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. W zakresie praw zwierząt wpiera stowarzyszenia i fundacje w obsłudze spraw rejestrowych, zajmuje się sprawami o odbiór zwierząt w trybie administracyjnym, sprzedażą zwierząt oraz innymi sprawami z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Zamówienia Publiczne Szkoły Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych Uważność i współczucie. Podstawy, badania i psychoterapia na SWPS w Warszawie.
Doktor habilitowana nauk prawnych, profesor nadzwyczajny, specjalistka w zakresie prawa i postępowania karnego, prorektor ds. współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie SWPS. Naukowo interesuje się zmianami, jakie dokonały się w okresie transformacji Polski, wliczając w to kwestie opieki społecznej i administracji publicznej. Zajmuje się również problematyką podstawowych wolności i praw człowieka oraz ochrony praw zwierząt. Autorka wielu publikacji, m.in.: „Postępowanie karne” (2005), „Dylematy praw człowieka” (2009), „Mowa nienawiści a wolność słowa” (2010), „Uchodźcy w Polsce i Europie. Stan prawny i rzeczywistość” (2010) oraz „Prawa mniejszości narodowych” (2011). Redaktor naukowa prac zbiorowych z zakresu prawa karnego: „Zamęt w wymiarze sprawiedliwości karnej” (2016), „Medyczne prawo karne” (2016).
Doktor nauk prawnych. Prawniczka. Autorka publikacji poświęconych prawnej ochronie zwierząt. Założycielka Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt. W Najwyższej Izbie Kontroli prowadziła wykłady „Skuteczna i humanitarna metoda zmniejszenia populacji bezdomnych zwierząt W Polsce, W trosce O publiczne pieniądze”. Współpracuje z organizacjami pro-zwierzęcymi, prowadząc szkolenia i koordynując dwa projekty: Infolinię bezpłatnej informacji prawnej Z zakresu ochrony zwierząt” oraz „ZWIERZowej Akcji Kastracja!”. Współtwórczyni interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na SWPS w Warszawie. Współautorka kampanii społecznej „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” oraz projektu ustawy wprowadzającej powszechny obowiązek znakowania (czipowania) psów i kotów oraz ich rejestracji w centralnej, bazie danych.
Radca prawny, zajmuje się sprawami zwierząt na terenie województwa pomorskiego. Specjalizuje się w postępowaniach karnych oraz administracyjnych dot. zwierząt domowych, hodowlanych oraz dzikich. Członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt „Coexistence”.
Radca prawny w Poznaniu, absolwentka interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, działaczka na rzecz zwierząt, w tym zaangażowana w niesienie pomocy zwierzętom poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie, prywatnie opiekunka dwóch niesamowitych kundelków Adeli i Alberta.
Absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku. Radca prawny, doktorant na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, asystent dydaktyczny w Zakładzie Prawa Medycznego i Deontologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zawodowo zajmuje się prawem medycznym. Działa pro bono jako radca prawny w fundacji Podlaski Inspektorat Ochrony Zwierząt oraz w Fundacji Pomocy Zwierzętom „Kudłata Polana”, uczestnicząc w postępowaniach administracyjnych oraz karnych, dotyczących ochrony praw zwierząt. Występuje jako pełnomocnik procesowy oskarżyciela posiłkowego w postępowaniach sądowych dotyczących znęcania się nad zwierzętami. Udziela się też w fundacjach jako wolontariusz oraz występuje na konferencjach naukowych poświęconych prawom zwierząt. Prywatnie miłośniczka aktywności fizycznej oraz opiekunka dwóch kotów – Kiry i Walerego.
Prawniczka. W 2021 r. ukończyła z wyróżnieniem studia prawnicze na WPiA UJ. Ponadto jest absolwentką studiów licencjackich prawo własności intelektualnej oraz studia dalekowschodnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2022 r. uzyskała także tytuł magistra prawa francuskiego Uniwersytetu w Orleanie. Na co dzień – jako associate w departamencie korporacyjnym kancelarii Rymarz Zdort Maruta oraz członkini praktyki Life Sciences – specjalizuje się w zagadnieniach z obszaru ochrony zdrowia, w szczególności związanych z postępowaniem refundacyjnym, zapewnieniem pacjentom dostępu do terapii oraz reklamą produktów leczniczych. Jest zaangażowana w bieżącą obsługę firm farmaceutycznych. Członkini I Lokalnej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie działającej na podstawie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Absolwentka interdyscyplinarnych studiów podyplomowych na Uniwersytecie SWPS na kierunku Prawa Zwierząt. Opiekunka (i miłośniczka) dwóch cudownych kotek – Trufli oraz Bezy – a także wolontariuszka w stowarzyszeniu mali bracia Ubogich i fundacji Ktoś.
Radczyni prawna wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Opolu oraz doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Opolskiego w dyscyplinie nauki prawne. W 2016 r. ukończyła z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2019 r. odbywała aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, zaś w czerwcu 2020 r. zdała zawodowy egzamin radcowski. Absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wspólniczka w kancelarii E & M Kubik Kancelaria Radców Prawnych sp.p. z siedzibą w Opolu. W ramach swojej praktyki zawodowej świadczy usługi prawne zwłaszcza w zakresie prawa cywilnego, prawa własności intelektualnej oraz prawa zamówień publicznych. Występuje jako profesjonalny pełnomocnik w sprawach cywilnych, gospodarczych i karnych przed organami ścigania, sądami powszechnymi i przed Sądem Najwyższym. W ramach pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniach związanych z prawem autorskim, prawem zobowiązań i prawną ochroną zwierząt. Prywatnie opiekunka kotki Flory.
Adwokat Izby Warszawskiej. Od kilku lat jej zainteresowania zawodowe skupiają się głównie wokół prawa ochrony zwierząt (w przeważającej większości zwierzęta domowe i towarzyszące, ale w związku z konsekwentnym rozwojem osobistym nie są jej również obce tematy związane ze zwierzętami tzw. „gospodarskimi”). Prywatnie szczęśliwa opiekunka stadka kotów, psa i królika.
Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunkach Podstawy Prawno-Ekonomiczne Procesu Inwestycyjnego oraz Prawo Podatkowe. Na co dzień zajmuje się prawem korporacyjnym, transakcjami M&A oraz prawem podatkowym. Autorka publikacji o tematyce korporacyjnej. Swój wolny czas spędza ze zwierzętami – pomaga w schroniskach dla bezdomnych zwierząt i przeprowadza wizyty przedadopcyjne. Wśród jej licznych zainteresowań znajduje się między innymi psia behawiorystka. Prywatnie opiekunka dwóch wspaniałych psów – Tefala, buldoga francuskiego, który jest – co do zasady – oazą spokoju oraz Aspen, suczki w typie buldoga francuskiego, interwencyjnie odebranej z pseudohodowli, która ma niespożyte pokłady energii.
Prawniczka. Absolwentka Szkoły Prawa Francuskiego przy Uniwersytecie Łódzkim. W 2016 roku ukończyła aplikację adwokacką, zdając egzamin adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W 2022 roku ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe „Mediacje i negocjacje” na Uniwersytecie SWPS. Na co dzień zajmuje się prawem zamówień publicznych. Prowadzi również swoją stronę o tematyce pro-zwierzęcej i proekologicznej. Prywatnie zapalony piechur górski, pasjonatka kultury brazylijskiej, muzyk warszawskiej grupy samby batucady. Sprawuje opiekę nad dwójką psów rasy mieszaniec- wyjątkowo ekspresyjnej Nutki oraz dostojnego seniora Henia, odebranego w trakcie czynności interwencyjnych.
Pełna pasji i pomysłów młoda gdańszczanka, studentka prawa na Uniwersytecie Gdańskim, której marzeniem od zawsze było zmienianie świata na lepsze poprzez wdrażanie konkretnych działań na rzecz poprawy otoczenia. Zaangażowana w edukację prawną i obywatelską uczniów liceów. Interesuje się przede wszystkim prawem cywilnym i prawem autorskim z którymi wiąże swoją przyszłość zawodową. W stowarzyszeniu zajmuje się głównie działaniem na rzecz poprawy dobrostanu ptaków domowych i dzikich. Prywatnie opiekunka Amazonki niebieskoczelnej.
Prawniczka, aplikantka adwokacka Izby Adwokackiej w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, autorka pracy magisterskiej pt. „Odpowiedzialność prawna lekarzy weterynarii. Błąd w sztuce weterynaryjnej”. Na co dzień zajmuje się prawem korporacyjnym, cywilnym oraz prawem pracy. Jej obszary zainteresowań, poza pracą zawodową, obejmują ochronę praw zwierząt, prawo weterynaryjne oraz prawo własności intelektualnej. W zakresie ochrony praw zwierząt jej głównym zainteresowaniem są zwierzęta gospodarskie, szczególnie konie, które stanowią ważną część jej życia. Prywatnie jest opiekunką psa, kota i konia.
Adwokat w ORA w Rzeszowie. Prowadzi własną kancelarię adwokacką, świadcząc pomoc prawną głównie w sprawach cywilnych i rodzinnych. W zakresie prawnej ochrony zwierząt posiada bogate doświadczenie występując m.in. jako oskarżyciel posiłkowy w sprawach karnych. Od najmłodszych lat związana z różnymi organizacjami działającymi na rzecz zwierząt, a przede wszystkim z Rzeszowskim Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt w Rzeszowie. Zaangażowana w wiele różnych lokalnych projektów w tym edukacji dzieci i młodzieży odnośnie praw zwierząt i udzielania im różnych form pomocy.
Radca prawny, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wykładowca w Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Śląskim Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE. Współpracownik Centrum Prawa Designu, Mody i Reklamy działającego na Uniwersytecie Śląskim. Autor ponad trzydziestu publikacji naukowych. Prelegent na kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie. W ramach Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt pomaga w szeroko pojętych sprawach cywilnych i ubezpieczeniowych (m.in. sporządzanie umów, postępowania egzekucyjne, dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynień).
Prawniczka, wykładowczyni i publicystka specjalizująca się w zagadnieniach dotyczących polityki jakości i ochrony środowiska w rolnictwie, polityki żywnościowej, Wspólnej Polityki Rolnej oraz dobrostanu zwierząt gospodarskich. Wykładowczyni i doktorantka w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW. Wykładowczyni na podyplomowych studiach „Prawo o żywności” oraz „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Wieloletnia współpracowniczka organizacji pozarządowych zajmujących się rolnictwem, ochroną środowiska i zwierząt. Członkini Forum Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego. Członkini Rady Fundacji Strefa Zieleni. Członkini grupy IFOAM „Farm Animal Welfare”. Ekspertka w Programie ONZ Climate Leadership przy UNEP/GRID. Od 2023 r. członkini Zespołu „Klimat/Środowisko w ramach inicjatywy „Nasz Rzecznik”. Od czterech lat koordynatorka ds. rzecznictwa Koalicji Żywa Ziemia. Behawiorystka psów.
Profesor doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w
Krakowie. Dyrektor Instytutu Prawa. Kierownik Katedry Prawa Nieruchomości i Prawa
Podatkowego w Instytucie Prawa. Radca prawny. Autorka (lub współautorka) ponad 100
publikacji naukowych w tym monografii z zakresu prawa cywilnego (w szczególności z
zakresu prawa rzeczowego) oraz prawa podatkowego. Specjalizuje się w zagadnieniach
dotyczących prawa nieruchomości. Prelegent na międzynarodowych i krajowych
konferencjach naukowych i seminariach naukowych. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w
Krakowie prowadzi zajęcia m.in. z prawa rzeczowego jak też statusu prawnego zwierząt.
Studentka V roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła również kierunek administracja oraz studia podyplomowe z zakresu Prawa nieruchomości. Obecnie kontynuuje naukę na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, gdzie uczestniczy w studiach podyplomowych dotyczących Biznesu konopnego. Jej naukowe oraz zawodowe zainteresowania koncentrują się na dwóch kluczowych obszarach: prawie budowlanym oraz prawie konopnym. Pracuje w jednej z wrocławskich kancelarii, gdzie działa w dziale Prawa Budowlanego i Nieruchomości, zdobywając cenne doświadczenie praktyczne. Od najmłodszych lat interesuje się także prawami zwierząt i ich losem. Angażuje się w organizowanie akcji społecznych i współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Prywatnie jest opiekunką kota Ptysia oraz dwóch psów, Figi i Figla, którzy są nieodłącznymi towarzyszami jej dni.
Politolożka, absolwentka prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, a także Szkoły Inicjatyw Strażniczych Watchdog Polska. Od dekady działa w organizacjach zajmujących się ochroną zwierząt. Była wolontariuszką w schronisku dla bezdomnych zwierząt, współtworzyła kociarnię społeczną Kotos w Suwałkach, a aktualnie współpracuje z Fundacją Świat w Naszych Rękach realizując projekt Obywatel Pies. Wieloletnie doświadczenie pomocy indywidualnym zwierzętom, w tym bezdomnym psom i kotom, spowodowało, iż zrozumiała, że sytuacja zwierząt na Suwalszczyźnie, w Polsce, na poziomie jednostkowym (konkretnego zwierzęcia) nie zmieni się bez zmian na poziomie systemowym (instytucje odpowiedzialne za realizację, kontrolę i egzekwowanie norm ustawy o ochronie zwierząt). Z tego powodu koncentruje się na działaniach zmierzających do poprawy systemowej opieki nad zwierzętami, która jest możliwa tu i teraz poprzez prawidłową realizację istniejących regulacji prawnych, w tym działań w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt na poziomie gmin (kastracja, chipowanie, edukacja). Prywatnie opiekuje się 6 adoptowanymi kotami i seniorkiem kundelkiem o imieniu Korek.
Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Obecnie doktorantka w dyscyplinie nauk prawnych oraz suchaczka studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego – Prawo Karne Skarbowe i Gospodarcze. Autorka pracy magisterskiej pt. „Zielona Kryminologia oraz ochrona praw zwierząt w polskim systemie prawnym”. W latach 2020 – 2023 Członkini Studenckiej Poradni Prawnej działająca w sekcji karnej oraz cywilnej.
Zawodowo na co dzień specjalizuje się w sporządzaniu umów w tym działa w obszarze prawa zamówień publicznych. Jej naukowe oraz zawodowe zainteresowania koncentrują się na dwóch kluczowych obszarach – prawie handlowym oraz przestępczości przeciwko środowisku . W zakresie ochrony praw zwierząt jej głównym zainteresowaniem są zwierzęta wolno żyjące oraz szeroko pojęta przestępczość przeciwko środowisku.
Prywatnie miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej, żeglarstwa i nurkowania.
Aplikant Adwokacki, absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych z zakresu Gender Studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Ukończył Women Human Rights Institute w Sofii oraz paryskie seminarium dla praktyków prawa z zakresu prawa równościowego Unii Europejskiej.
Zawodowo związany z trzecim sektorem, w pracy zajmuje się tematyką praw seksualnych i reprodukcyjnych, równością płci oraz przemocą wobec kobiet.